بازی ها

بازی رنگ برگردون (Reversi)

 روِرسی (Reversi) یک سبک بازی قدیمی و محبوب است که پیشینه تاریخی این سبک شاید به صد سال گذشته برمی‌گردد. بازی Reversi توسط استودیو سازنده بازی Ai Factory Limited ساخته و منتشر شده است و بیش از ۱۰ هزار نصب فعال فقط در مارکت کافه بازار دارد، بازی نمره ۴.۶ از ۵ را توسط مخاطبان خود کسب کرده است و برای کودکان و نوجوانان سنین ۸ سال به بالا مناسب است و تقریبا می‌توان گفت که همه می‌توانند این بازی را انجام دهند.

سبک : فکری / تخته ای / تک نفره / چند نفره

همانطور که گفته شد بازی Reversi یک بازی کلاسیک تخته ای قدیمی است که از گذشته تا کنون طرفداران و بازیکنان زیادی دارد. از سال ۱۹۷۱ شکل بازی و قوانین آن تغییر کرد و به نام اتللو معروف شد. نسخه تاریخی روِرسی با یک تخته خالی شروع می‌شود و دو حرکت اول انجام شده توسط هر بازیکن در چهار مربع مرکزی تخته است. بازیکنان مهره‌های خود را به‌طور متناوب با رنگ رو به بالا قرار می‌دهند.

در نسخه فیزیکی بازی شصت و چهار مهره یکسان وجود دارد که از یک طرف سفید و از طرف دیگر سیاه هستند. بازیکنان به نوبت مهره‌ هایی را روی صفحه قرار می‌‌دهند که رنگ تعیین شده آنها رو به بالا است. در طول یک بازی، هر مهره با رنگ حریف که در یک خط مستقیم قرار گرفته و با مهره تازه قرار گرفته محدود شده و مهره دیگری از رنگ پخش کننده فعلی به رنگ بازیکن فعلی تبدیل می‌شود.

هدف از این بازی این است که اکثر مهره‌ ها هنگام نمایش آخرین مربع خالی قابل نمایش، رنگ خود را نشان دهند. در بازی Reversi در وسط تخته ۴ مهره برای شروع قرار داده شده، ۲ عدد سفید و ۲ عدد به رنگ سیاه، بازیکن سیاه اول بازی را شروع می‌کند و باید در اطراف مهره های سفید، مهره خود را بگذارد، وقتی این کار را انجام دهد، مهره های حریف به رنگ مهره های او در می‌آیند، این روند ادامه دارد و هر کدام به نوبت مهره های خود را جای گذاری می‌کنند تا تمام صفحه تخته پر شود، آن هنگام، بازیکنی که بیشترین مهره را در صفحه تخته داشته باشد، پیروز می‌شود، شما در این بازی می‌توانید در مقابل هوش مصنوعی یا در مقابل دوستان خود به صورت آفلاین و دو نفره بازی کنید. البته این نکته را نباید فراموش کرد که اگر تعداد مهره های سیاه و سفید در پایان یکسان باشد، بازی مساوی محسوب می‌شود.

نکات بازی :

الف). نکات مثبت

1. بازی بدون خطا و ایراد برنامه‌ای (افت فریم و لگ) اجرا می‌شود و از طراحی خوبی برخوردار است. داشتن تمام این ویژگی ها همراه با حجم کمی که دارد یک مزیت به حساب می‌آید.

2. تخته بازی و مهره ها از تنوع برخوردار هستند که بازی را برای مخاطب جذاب تر می‌کند.

3. هوش مصنوعی بازی را می‌توان قوی دانست و از بین ۱۰ سطح دشواری، یکی را می‌توان برگزید.

4. بازی به طراحی اصلی و کلاسیک گذشته خود وفادار است و تغییری در سبک بازی مشاهده نمی‌کنید.

ب). نکات منفی

1. مرور در بازی و منوهای آن، آنچنان طراحی درستی ندارد و شاید پیدا کردن بعضی قابلیت ها برای مخاطب زمان بر باشد.

2. بازی دارای تبلیغات فراوان است که هم در پایین صفحه و هم در لا به لای بازی به نمایش درمی‌آید.

3. بازی حالت رقابت آنلاین ندارد، که می‌توانست یکی از ویژگی های آن باشد که سازندگان فقط به حالت دونفره بسنده کرده اند.

در مجموع بازی Reversi یک بازی تخته ای محبوب و کلاسیک است که طرفداران و بازیکنان حرفه ای زیادی در سراسر دنیا دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا