بازی ها

بازی سردار استقامت بی پایان

سردار یک بازی متفاوت ایرانی است که مربوط به جنگ با داعش و جلوگیری از پیش روی آن ها در منطقه می‌شود و می‌توان گفت که بازی به صورت استراتژیک ساخته شده است. این بازی توسط استودیو سازنده بازی هدهد ساخته و منتشر شده، بیش از 20 هزار نصب فعال فقط در مارکت مایکت دارد و نمره 4.4 از 5 را توسط مخاطبان خود کسب کرده است. بازی سردار سلیمانی برای گروه سنی کودکان و نوجوانان سنین 5 سال به بالا مناسب است و سطح خشونت بالایی در آن وجود ندارد، ولی از جهت مباحث فکری و استراتژیک بازی، شاید برای سنین پایین تر مناسب نباشد.

سبک : استراتژی/ اکشن/ فکری

بازی سردار سلیمانی که نامش را مشخصا از روی نام سردار دل ها، شهید قاسم سلیمانی انتخاب کردند، یک بازی استراتژی است. اگر بازی های سبک TD یا همان  Tower Defense را قبلا تجربه کرده باشید، روند بازی برای شما آشکار و آسان می‌شود. در این سبک بازی ها شما همیشه یک سری دشمن دارید که از نقطه «الف» می‌خواهند به نقطه «ب» برسند یا آن را نابود و یا تصرف کنند، کار شما در این نوع بازی این است که هر طور شده از پیشروی آن ها جلوگیری کنید و آن ها را از میان بردارید. در این بازی نیز نیروی گروهک داعش سعی دارند پایگاه شما را از بین ببرند و با تمام تجهیزات به میدان می‌آیند، از نیروی پیاده نظام گرفته تا پیشرفته ترین بالگرد ها و تانک هایی که دارای پرچم آمریکا هستند. شما در این بازی با دو دشمن اصلی رو به رو هستید آمریکا و گروهک تروریستی ساخته دست آمریکا (داعش).

هنگام شروع بازی، نقشه منطقه برای شما نمایان می‌شود، و پایگاه های دشمن را به شما نشان داده و اطلاعاتی در مورد آن ها به شما داده می‌شود. در ابتدا یکی از پایگاه ها و مراحل بازی که برای شما باز(آنلاک) است، انتخاب می‌کنید و یک راست وارد میدان می‌شوید و باید با جای گذاری تانک ها و ادوات نظامی مختلف دشمن را از پا در بیاورید و نگذارید آن ها سنگر مرزی شما را نابود کنند. برای جای گذاری ادوات نظامی و تانک ها باید امتیاز بدست بیاورید، هر چه امتیاز بیشتری بدست آورید که در بازی بودجه نام دارد، می‌توانید نیروی بیشتر و قوی تری مستقر کنید و یا آن هایی که جای گذاری کردید راارتقاء دهید (آپگرید).

نکات بازی:

الف). نکات مثبت

1. بازی سریع و بدون مکث بعد از پیش نمایش موتور بازی سازی یونیتی، اجرا می شود و دچار اشکال فنی یا لگ و تاخیر نیست.

2. منوی بازی آیکون های زیبایی دارد که هر کدام دارای انیمیشن هستند، برای منو چندین تصویر زمینه مختلف از تانک ها و میدان جنگ قرار داده شده که هر کدام بعد از چند ثانیه به صورت اتومات عوض می‌شوند.

3. طراحی داخلی بازی ساده بوده و باعث سردرگمی شما نمی‌شود و به راحتی می‌توانید نیروی هایی که لازم دارید را انتخاب کنید.

4. اینکه بتوانید سرعت بازی را تغییر دهید در اکثر بازی های Tower Defense یافت می‌شود، خوشبختانه در بازی سردار سلیمانی نیز این قابلیت وجود دارد که می‌توانید سرعت بازی سریع یا کند کنید که به روند پیش روی شما در بازی کمک می‌کند.

5. نکات مهم در این سبک از بازی ها، تنوع ادوات و نیروهای داخل بازی است؛ چه نیروهای خودتان که برای دفاع از پایگاه می‌باشد و چه نیروهای دشمن که برای حمله به شما آماده شده اند. البته در این مورد نمی‌توان گفت که بازی به صورت عالی عمل کرده است، ولی در حد قابل قبولی قرار دارد و تنوع نیروهای خودی و هم نیروهای دشمن خوب است ولی قابلیت ویژه دیگر وجود ندارد.

6. موسیقی و صداگذاری بازی در حد متوسط قرار دارد، نکته جالب اینجاست که بعد از هر پیروزی در مراحل برای شما یک موسیقی شناخته شده و آشنا پخش می‌شود که شاید از شنیدن آن لذت ببرید.

7. همانند بازی دیگر این مجموعه، بازی سردار مقداری به بحث ها و مسائل سیاسی امروز منطقه می پردازد که یک کشور که هزاران کیلومتر از خاورمیانه فاصله دارد؛ ولی با این حال تعداد زیادی پایگاه در این منطقه داشته و سعی می‌کند که آن را کنترل کند و حتی باعث به وجود آمدن گروه های تروریستی در این منطقه شده است. حتی همین مسئله را بهانه می‌کند و روز افزون نیروهای خود را در منطقه بیشتر کرده، باعث جنگ افزایی می‌شود. و هر گونه دخالت بقیه کشور های همین منطقه برای دفاع را، تعرض و تهدید برای کل جهان به حساب می‌آورد.

ب). نکات منفی

1. مشکلی که در بازی قبلی این گروه سازنده بازی وجود داشت، در این بازی هم یافت می‌شود که آن ها فراموش کردند دکمه برگشت برای زمانی که بر روی آیکون شروع بازی کلیک کردید، بگذارند و این مورد قطعا از ایرادات اصلی این بازی به حساب می‌آید.

2. کیفیت ساخت بازی در بعضی قسمت ها معمولی و در بعضی قسمت ها پایین تر از حد انتظار است، که نمی‌توان به بازی در این مسئله نمره قابل قبولی داد.

3.  گرافیک این بازی ها(Tower Defense) دو بعدی است؛ اما واقعا در این بازی هیچ تلاشی برای طراحی خوب نشده و واقعا نسبت به مشابه های خارجی در سطح فوق العاده پایینی قرار دارد که واقعا جای تعجب است وقتی سازندگان قوی در کشور وجود دارند همچنان برخی بازی ها با گرافیک های افتضاح ساخته و به تایید بنیاد ملی بازی ها می‌رسد. برای سردارد دلها بازی ساخته می‌شود ولی فقط برای انکه بگویند بازی ساخته شده و آمار تولیدات خودرا بالا ببرند اما هیچ گرافیکی در آن در نظر نمی‌گیرند.

4. بازی سردار قرار است مثلا یک بازی واقع گرایانه باشد، در صورتی که خیلی این مسئله در آن رعایت نشده است، به عنوان مثال دشمنان از درون یک دریچه (پورتال) وارد مسیر می‌شوند یا اینکه بعضی از سلاح ها واقعیت ندارند.

5. یکی از مسائلی که واقعا اعصاب بازیکنان رو خرد می‌کند، بحث صدای کلیک-کلیک نوشته شدن متون در بازی است، مخصوصا متن های طولانی بازی که مطمئن هستم بعد از دو بار شنیدن آن، صدای آن را قطع خواهید کرد.

6. بازی ارتباط زیادی با شهید سردار قاسم سلیمانی ندارد، فقط در بعضی از صفحات بازی عکس ایشان را گوشه تصویر مشاهده می‌کنیم، حداقل کاری که می‌توانستند انجام دهند این بود که بیوگرافی کوتاهی در مورد این مجاهد و قهرمان در بازی قرار می‌دادند؛ وگرنه فقط استفاده از نام ایشان برای بازی بدون اشاره به شخصیت این شهید، چه معنا و فایده ای خواهد داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا