بازی ها

بازی گرشاسپ: گرز ثریت، اولین بازی اکشن ایرانی

این بازی توسط شرکت فن افزار شریف تولید و در سال 1389 منتشر گردید. این شرکت به دد میج تغییر نام داده و با این عنوان، فعالیت می‌کند. گرشاسپ از سال 86 آغاز شد و در طی 3 سال ساخته شد.

این بازی عملکرد نسبتا خوبی داشته و توانسته از شرکت IGN نمره 5 از 10 را برای خود ثبت کند. لازم به ذکر است معمولا بازی‌های ایرانی طرفدار خاصی ندارند ولی این بازی به قدری خوب عمل کرده که این شرکت آمریکایی امتیاز میانه خودرا به آن اعضاء کرده است .

ژانر: اکشن/ سوم شخص

داستان بازی

مدت طولانی از جنگ بین انسان‌ها و اهوراها( خدای نیکی‌ها) و سپاه تاریکی(دیو‌ها) می‌گذشت. سپاه تاریکی به شهرها هجوم آورده و تمام آنها را فرا گرفته بود و انسان‌ها به بردگی دیوها درآمده، اهوراها نیز به ذلت رسیده بودند.

 در این زمان یک نوزاد توسط انسان‌ها نجات یافته و در اطراف فراخ‌کرت(اقیانوس خیالی) بزرگ شد. نامش گرشاسپ و بدنبال انتقام از این سپاه تاریکی، هنر جنگ آموخته و سعی بر نجات انسان‌ها از چنگال دیوها داشته و به همین دلیل، راهی مبارزه با آنها می‌شود.

شما باید در نقش گرشاسپ، دشمنانش را از بین ببرید و با کشتن دیو اصلی بازی را به پایان برسانید. تمام شخصیت‌های داخل بازی خیالی اند از جمله شخصیت گرشاسپ که از اسطورهای کهن ایرانی است.

نکات بازی

نکات مثبت

نسبت به زمان تولید بازی، گرافیک صوتی_ تصویری بسیار عالی و خوب است. نورپردازی، طراحی، اکشن‌ها و … همه نشان دهنده قدرت سازنده با نبود امکانات آن زمان است.

داستان پردازی و استفاده از داستان خیالی برای یک بازی امری مهم است. وقتی محتوای شما فاقد داستان باشد، یا داستان گیرایی نداشته باشد، قطعا با شکست روبرو شده و طرفداری ندارد. تخیل چیزی است که همه انسان‌ها در خود دارند و طبیعتا هم اگر بازی بر اساس تخیل باشد، طرفداران بیشتری خواهد داشت.(اسطوره‌های ایرانی گزینه عالی برای یک بازی ایرانی است)

برای جذابیت بیشتر کار از سینماتیک استفاده شده که امروزه در خیلی از بازی‌ها وجود دارد و باعث جذابیت دوچندان بازی می‌شود.

نکات منفی

شما قدرت تغییر دوربین و حرکت دادن موس را ندارید. وقتی وارد فضایی می‌شوید به صورت خودکار دوربین در قسمتی قرار می‌گیرد و هنگام حرکت، با شما همراه شده و به محض ورود به قسمت دیگر، حالت دوربین تغییر کرده و فضای گیج کننده و یکجوری بسته بودن دست برای حرکت و دید محیط اطراف، برای شما به ارمغان می‌آورد که اصلا خوشایند نیست.

داستان بازی بر اساس استوره‌ها بوده ولی شما بازی انجام می‌دهید که اصلا خوشایند نیست. عنوان بازی، گرشاسپ: گرز ثریت نام دارد که اگر یک جست و جو بکنید، خواهید دید که قبلا با نام سوشیانت، معروف بوده. سوشیانت در دین زرتشت، رهایی بخش و به موعود نهایی دنیا خطاب می‌شود. ساخت بازی بر اساس زرتشتیت، اصلا گزینه خوبی برای ایرانی‌ها نیست. درست است که در اصل دینشان زرتشت بوده، ولی اینکه از آن نام برای نشان دادن خوب بودن این دین استفاده شود، کار ناپسندی است.

چهره کارکتر اصلی بسیار خشن می‌باشد. معمولا کارکتر و شخصیت اصلی بازی را جوری طراحی می‌کنند که جذاب باشد. متاسفانه این مورد در این بازی رعایت نشده است.

دیالوگی توسط خود شخصیت اصلی گفته نمی‌شود. یک راوی جریان بازی را به زبان انگلیسی برای شما بیان می‌کند و شما سینماتیک‌های بازی را فقط با صدای خرناس، داد، نعره و… می‌بینید.

می‌توان بازی گرشاسپ را یک نمونه اولیه از بازی ایرانی دانست که بسیار هم عالی عملکرده و توانسته در آن زمان گزینه خوبی برای دوستداران بازی‌های اکشن باشد.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا