بازی ها

بررسي بازی «شهرزاد قصه دان»؛ با داستان هایی تعاملی

بازی «شهرزاد قصه دان» یک بازی متن محور با داستان‌های متنوع است که توسط استودیو«مدریک گیمز» برای گوشی‌های اندروید ساخته شده است. این استودیو، دو بازی معروف و مشهور«خروس‌جنگی» و «گلمراد» را در کارنامه خود دارد اما به دلیل همه‌پسند نبودن بازی‌های متن محور، بازی «شهرزاد قصه دان» به‌اندازه اين دو بازی محبوبيت پيدا نكرد.

ژانر: تفننی

داستان بازی:
در بازی «شهرزاد قصه دان» داستان‌های متنوعی در ژانرهای مختلف عاشقانه، علمی تخیلی، جنایی، خانوادگی و اجتماعی وجود دارد.

یکی از داستان‌های بازی که در ژانر اجتماعی و خانوادگی با عنوان (خان طومان) به چشم می‌خورد، داستان  شهیدی را روایت می‌کند که می‌توانست به‌خاطر چهره زیبایش به شغلی دیگر همچون بازیگری و مدلینگ بپردازد و به شهرتی دنیوی برسد اما او در مسیری که خریدارش خداوند متعال بود، قدم نهاد. در واقع با خواندن اين داستان، ياد شهيد «بابک نوری هریس» می‌افتیم كه خبر شهادت این شهید بزرگوار در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشت. عکس‌های اینستاگرامی او بسیار متفاوت بود و همه کاربران گمان می‌کردند او یک مدل یا بازیگر است!

اما داستان خان طومانِ بازی، از جایی شروع می‌شود که «عسل خانم» قرار بود با پسردایی‌اش به نام «آرمان» که پسری خوش‌تیپ و جذاب بود، ازدواج کند؛ اما او به این وصلت پاسخ منفی می‌دهد نه به‌خاطر اینکه شاید آرمان به علت زیبایی‌اش به گناه بیفتد، بلکه به‌خاطر اینکه «عسل» متوجه می‌شود «آرمان» در لشکر فاطمیون فعالیت می‌کند و یک مدافع حرم شده. در ادامه، عسل به مادرش می‌گوید که دوست دارد در خارج ادامه تحصیل دهد و ازدواج کند. در پايان داستان وقتي خبر شهادت آرمان به گوش عسل می‌رسد، او می‌گوید: آرمان رو دادیم به جاش «خان طومان» را گرفتیم.

آسیب‌های بازی 
با شروع  بازی، دو شخصیت پسر و دختر روی صفحه ظاهر می‌شوند و پس از خوش آمد گویی به شما، با هم شوخی جنسی می‌کنند درحالی‌که این بازی برای گروه سنی 12 سال به بالا درجه‌بندی‌شده است! 
اکثر داستان‌های بازی «شهرزاد قصه‌ دان» داستان‌هایی در مورد عشق و عاشقی دختر و پسر و مکالمات نامناسب بین آنهاست؛ از طرفی حجاب زن‌ها و مسائل محرم و نامحرم، در داستان‌های بازی جايي ندارد.

دراین بین، شاهد داستانی با عنوان «خان طومان» به همراه عکس شهید «حاج قاسم سلیمانی» هستیم اما این داستان تعاملی نیز مشکلات متعددی را در خود دارد. خوشبختانه از همان ابتدای داستان، شاهد محجبه شدن شخصیت‌های زن داستان هستیم. در واقع تنها داستانی در بازی که زن‌ها محجبه و با چادر هستند، داستان خان طومان است. با این وجود، آرایش‌های متعددی بر روی صورت شخصیت‌های زن وجود دارد؛ با اینکه هرکدام از آنها، فرزند و همسر شهید هستند! علاوه برآن، تنها داستانی که رنگ صورت تمامی شخصیت‌های زن، سیاه و تيره طراحی شده، داستان (خان طومان) است!

در قسمتی از داستان «خان طومان»، دختر شهید (عسل) آرزو می‌کند که برای ادامه تحصیل و ازدواج، به خارج برود!

نکات مثبت 
1.طراحي خوب شخصیت‌ها
2.تنوع خوب داستان‌ها

نكات منفي 
1.با اينكه سازندگان بازي ادعا کرده‌اند كه قابلیت تصمیم‌گیری و تغییر سرنوشت شخصیت‌ها در بازي وجود دارد اما در واقع، تمامی داستان‌های بازی، روندی صاف را پیش گرفته و اگر روی یک دیالوگ متفاوت کلیک کنید، تنها در همان لحظه یک چیز متفاوت می‌بینید و در درازمدت هیچ تأثیری روی قصه و اتفاقات ندارند. البته همان تأثیر کوتاه‌مدت نیز آن‌چنان غافل‌گیرکننده نیست و اگر دیالوگ دیگری را بزنید، آن‌چنان چیز بزرگی را از دست نمی‌دهید.

2. هزینه‌ای که آیتم‌های فروشی بازی دارند، بيش از اندازه زياد است.

دانلودها و نظرات 
اين بازي تا كنون بيش از صدهزار دانلود در گوگل‌پلی داشته و نمره 3.8 را از آن خودکرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا