بازی ها

بررسی بازی تخته نرد (تخته باز)

بازی تخته نرد (تخته باز)، توسط تیم بازی سازی آرمیک ساخته شده است.

نحوه بازی تخته نرد به این گونه است که باید با انداختن تاس مهره‌های خود را حرکت بدهید و هر بازیکنی زودتر مهره‌های خودش را از بازی خارج کند، برنده بازی می‌شود.

مهره‌ها در بازی تخته نرد، در صفحه بازی پخش می‌شوند که باید با استراتژی خاص و با توجه به شماره تاس‌ها مهره‌ها را در بازی تخته نرد حرکت داد.

ژانر: فکری/ تخته‌ای

نکات قوت:

1. محیط بازی، کاملاً ایرانی طراحی شده

2. مناسب برای کاربران حرفه‌ای و مقدماتی

3. آموزش تخته نرد به صورت قابل فهم در ابتدا بازی

4. موسیقی دلنشین جذاب ایرانی

نکات منفی:

این بازی با توجه به اینکه از آلات قمار و حرام به حساب می‌آید برای کشور اسلامی مناسب نیست که در اپلیکیشن کافه بازار که سرور ایرانی دارد یافت شود. این ایراد به تمام بازی های حرام این اپلیکیشن مربوط می‌شود و باید یک فکری به حال آن کرد؛ زیرا عادی سازی و نشر ابزار حرام و نامناسب جامعه اسلامی اصلا قابل قبول نیست.

دانلودها و نظرات:

این بازی، تا کنون بیش از 100 هزار نصب فعال را در کافه بازار از آن خود کرده است. همچنین تخته باز، برنده مقام اول در مسابقات کژوال کمپ شده است.

حکم شرعی بازی تخته نرد از نظر چهار تن از مراجع عظام:

مقام معظم رهبری (حفظه‌الله):

بازی با آلات قمار بدون برد و باخت هم حرام است و بازی شطرنج اگر آلت قمار نباشد، بدون برد و باخت اشکال ندارد. در مجموع بازی با چیزی که عرفاً از آلات قمار محسوب می‌شود، مطلقاً حرام است هر چند برای سرگرمی و بدون شرط بندی باشد.

امام خمینی (ره): بسمه‌تعالی، شطرنج و تخته نرد حرام است.

آیت الله سیستانی (حفظه‌الله): بازی با شطرنج و تخته نرد گرچه بدون برد و باخت هم باشد حرام است و همچنین بازی با آلاتی که در عرف محل از آلات قمار شمرده شود چنانچه بدون برد و باخت باشد بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.

آیت الله مکارم شیرازی (حفظه‌الله):

پاسور، بیلیارد و تخته نرد: هر گاه آلات مزبور از آلتِ قمار خارج نشده باشد و نزد توده مردم محل به عنوان وسیله ورزشی یا تفریحی شناخته نشود، بازی با آن بدون برد و باخت مالی نیز اشکال دارد.

منبع:(https://www.beytoote.com/religious/din-ahkam/backgammon-game-backgammon….)

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا