بازی ها

بررسی بازی Cult of the Lamb گوسفند فرقه‌ای، بره پرحاشیه

بازی گوسفند فرقه‌ای Cult of the Lamb، یک بازی در سبک (روگ لاک) است که توسط استودیو Massive Monster برای کامپیوتر، پلی‌استیشن و ایکس‌باکس منتشر شده است.

این بازی پس از انتشار، به‌سرعت در بین مخاطبان ایرانی و جهانی محبوب شد و از سوی منتقدان زیادی مورد تقدیر قرار گرفت؛ به‌طوری‌که در مراسم The Game Awards 2022 ، عنوان بهترین بازی مستقل را از آن خود کرد.

ژانر: اکشن/روگ لاک

همیشه در بسیاری از بازی‌های ویدئویی، شاهد نمادهای فراماسونری و شیطان‌پرستی بوده‌ایم. این نمادها در سیر داستانی بازی تأثیری نمی‌گذاشتند و فقط در نقاط مختلف بازی قرار داده شده بودند. اما این بار بازی Cult of the Lamb یا گوسفند فرقه‌ای، محیطی را آماده کرده تا  خودمان در نقش یک شیطان‌پرست و آزادکننده خدای شیطان قرار بگیریم. با نقد و بررسی بازی همراه باشید.

داستان بازی حول محور یک بره تسخیر شده می‌چرخد. بله داستان بازی دقیقاً در مورد یک بره گوگولی و ناز است؛ اما داستان بازی فراتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید؛ چرا که او توسط چهار پیامبر دروغین قربانی می‌شود؛ اما خدای شیطانی که در بند زنجیر گیر افتاده، جان دوباره‌ای به  بره می‌بخشد؛ به‌شرط اینکه وظیفه تشکیل فرقه‌ای را بر عهده بگیرد تا با کشتن چهار پیامبر دیگر، او را از بند رهایی بخشد تا بر جهان حکومت کند.

شما در نقش این بره قرار می‌گیرید و باید فرقهٔ عظیم و قدرتمندی را تشکیل دهید تا از این طریق، خدای شیطانی یا همان اهریمن را نجات دهید.

برای شکست‌دادن دشمنان و افزایش دنبال‌کننده‌ها (کسانی که شما را می‌پرستند) باید وارد پنج منطقه بازی شوید که محیط این پنج منطقه به‌صورت کاملاً تصادفی در خود بازی تولید می‌شود.

در این مناطق باید منابعی همچون پول و سلاح را  برای مبارزه با فرقه‌های دیگر و مشرکان دین خودتان جمع‌آوری کنید.

اعضای فرقه را حیوانات مختلف با ویژگی‌های مثبت و منفی گوناگون تشکیل می‌دهند. اما چیزی که برای ادامه‌دادن بازی مهم است، تعظیم‌کردن این حیوانات به شما و ازبین‌نرفتن اعتقادشان نسبت به شما است. تا زمانی که اعضای فرقه شما را به‌عنوان خدایشان قبول دارند، می‌توانید امیدوار باشید که بازی را با موفقیت به اتمام می‌رسانید.

می‌توان به دنبال‌کنندگان در پایگاه وظایفی مانند جمع‌آوری منابع، ساختن سازه‌ها، عبادت، انجام مراسم، فرستادن آن‌ها برای کمک به بازیکن در جنگ یا قربانی‌کردن آن‌ها اختصاص داد که می‌تواند بر توانایی‌های بازیکن و خود فرقه تأثیر بگذارد.  بازیکن باید برای تقویت ایمان پیروانش، آنها را به انجام موعظه‌ها و کارهای عبادی وادار کند. همچنین پختن غذا برای زنده‌ماندن آنها، فراهم‌کردن سرپناه و تأمین بهداشت پیروان از کارهایی است که باید برای قبیله خود انجام دهید. در غیر این صورت، پیروان می‌توانند علیه بازیکن مخالفت کنند و در نهایت فرقه را با دیگر اعضای فرقه، ترک کنند. برای جلوگیری از این امر، بازیکن می‌تواند نیازهای آنها را تأمین کند، به آنها هدایایی بدهد، آنها را دوباره آموزش دهد، یا آنها را تا زمانی که مخالفت خود را متوقف کنند، در یک‌خانه زندانی کند.

نکات منفی:
با چند دقیقه بازی‌کردن این بازی متوجه خواهید شد که قرار است  محتوایی خاص را نسبت به دیگر بازی‌ها ارائه کند. موضوع از تاج‌گذاری بره توسط اهریمن به زنجیر کشیده شده شروع می‌شود. گوسفند نماد سادگی و استثمار است. به همین دلیل قبول می‌کند تا فرقه‌ای را برای این اهریمن تشکیل دهد و در نهایت هم با ساخت یک فرقه قدرتمند، اهریمن را آزاد می‌کند.

در گیم پلی بازی محتواهایی وجود دارد که به‌هیچ‌وجه مناسب کودک و نوجوان نیست؛ چرا که آنها به‌راحتی از رویدادهایی همچون تعظیم‌کردن به گوسفند و بت‌ها الگوبرداری می‌کنند. همچنین نمادهای فراماسونری و شیطان‌پرستی به‌صورت کاملاً آشکارا در جای‌جای محیط بازی قرار دارد؛ به‌طوری‌که پرچم قبیله بازیکن را، نماد ایلومیناتی و چشم جهان‌بین تشکیل می‌دهد.

همچنین سازندگان بازی با قراردادن موجودات بامزه و بانمک به‌جای شخصیت‌های زشت و ترسناک، به‌صورت کاملاً هوشمندانه تأثیر بازی را چند برابر کرده‌اند. به‌طوری‌که اگر این روند داستانی را در یک بازی تریپل A (بازی‌های ویدئویی که بالاترین بودجه توسعه، کیفیت بالای گرافیک و گیم پلی را دارا است) اجرا می‌کردند، از سوی کاربران مورد نقد واقع می‌شدند. اما با طراحی یک محیط کودکانه، به‌راحتی محتوای خود را در آن گنجانده‌اند.

با وجود چهره معصوم و گوگولی بره، بازی از خشونت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و خانواده‌ها به این موضوع هم توجه داشته باشند.

نکات مثبت:

بازی از گرافیک هنری جذابی برخوردار است.

موسیقی‌ها باکیفیت و مطابق با محیط بازی است.

طراحی شخصیت‌های بامزه و دوست‌داشتنی برای بازی.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا