بازی ها

بررسی و آسیب‌شناسی بازی «Mussoumano Game»

معرفی بازی:

توسعه‌دهنده (Maqna Interactive Ltda ME)، یک بازی دوندگی بی‌پایان، برای کامپیوتر، گوشی‌های اندروید و آیفون  به نام (Mussoumano Game) تولید کرده است.

ژانر: اکشن/پرتحرک

داستان بازی:

داستان بازی از جایی شروع می‌شود که تعدادی دختر توسط افرادی در خاورمیانه، به گروگان گرفته می‌شوند و (Mussoumano) وظیفه دارد که این دخترها را از بند اسارت آزاد کند.

ازآنجایی‌که این یک بازی دونده بی‌پایان است، دقیقاً می‌دانید که چه چیزی در انتظار شماست. با شروع بازی، تنها کاری که باید انجام دهید پرش برای جلوگیری از برخورد با موانع و جمع‌آوری سکه‌ها است.

شما همچنین باید دوست‌دخترهای شخصیت اصلی بازی را که از آنها به نام (لطیف) یاد می‌شود، نجات دهید. علاوه بر این، چندین قابلیت در بازی قرار داده شده است که می‌توانید آنها را جمع‌آوری کنید؛ مانند یک طلسم که سکه‌هایی را که در نزدیکی‌تان قرار دارد، برای شما جمع‌آوری می‌کند.

وقتی وارد دیوار، تابلوها یا دسته‌ای از جعبه‌ها می‌شوید، می‌بازید و بازی تمام می‌شود؛ اگرچه می‌توانید با استفاده از یک جواهر ویژه که فقط از فروشگاه درون بازی قابل‌خرید است، ادامه دهید.

آسیب‌های بازی:

(موسومانو)، یک (رپر) برزیلی بسیار معروف با ظاهری کاریکاتورگونه عربی است. درواقع کلمه (موسومانو) که لقب این فرد است، ترکیبی از کلمه مسلمان و برادر است با اینکه این شخص از مسلمانی بویی نبرده! او با اینکه برزیلی است، اما اشعار عربی را هم خوانده است و از این اشعار در این بازی هم استفاده شده.

در پس‌زمینه بازی (Mussoumano Game) ، شاهد معماری اسلامی هستیم. مکان‌های گنبدی شکل که نماد مسجد در بازی هستند، در نقاط مختلف بازی وجود دارد. در ابتدا بازی هم وقتی موسومانو، متوجه می‌شود که دخترها به اسارت گرفته شده‌اند، دستانش را به سمت آسمان دراز کرده و از خداوند آزادی آنها را طلب می‌کند.

اما بااین‌حال، شاهد بی‌حجابی فجیع دخترهایی هستیم که در بازی به اسارت گرفته شده‌اند. اما موضوع به همین‌جا ختم نمی‌شود، بلکه در بازی تابلوهایی وجود دارد که عکس زن با حجابی روی آنها نقش بسته است.

از طرفی برای عبور از این موانع، باید آنها را از بین ببرید که این در واقع یک حس نفرت‌پراکنی را نسبت به زنان باحجاب در مخاطب خود ایجاد می‌کند و زنان بی‌حجاب را، با ارزش نشان می‌دهد.

علاوه‌ بر آن، تعداد زیادی تابلوی دیگر با خط نستعلیق در بازی وجود دارد که شباهت زیادی هم به آیات قرآن دارد. این تابلوها هم در بازی مانع قرار داده شده‌اند و برای عبور از آن‌ها یا باید به جهت دیگر حرکت کنید و یا اینکه آنها را به‌ واسطه تیراندازی یا پرتاب آتش، تخریب کنید.  

نکات مثبت:

گرافیک خوب

گیم پلی ساده و روان

قابل نصب بر روی گوشی‌های با سخت‌افزار ضعیف

عبور از موانع به‌وسیله  شترها، فرش‌های پرنده و …

قابلیت شخصی‌سازی‌های مختلف برای ظاهر (موسومانو)

نکات منفی:

جواهراتی که برای ادامه بازی در صورت برخورد با موانع قرار داده شده، بسیار محدود و نایاب است و حتماً باید آنها را خریداری کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا