بازی ها

تحلیل بازی | «رانده شده» – قسمت اول

معرفی بازی: بازی رانده شده ، اولین و تنها  بازی استودیو (نوتایم) است که تاکنون منتشر شده. این بازی  به‌صورت کاملاً رایگان برای گوشی‌های اندروید منتشر شده است. راه درآمد بازی هم از طریق سه آیتم خرید درون‌برنامه‌ای است که در واقع راهنمای حل معماهای بازی هستند.

ژانر: ماجراجویی

داستان بازی رانده شده

بازی رانده شده

بازی رانده شده یک بازی چند قسمتی است که تنها قرار است از بخش کوچکی از داستان آن در نسخه اول بازی پرده‌برداری شود.

داستان بازی از جایی شروع می‌شود که ‏‏در یک شب سرد و بارانی، مردی به نام (آرتان) ، با خودرواش در حال سفر به نقطه‌ای نامعلوم است. پس از شدید شدن بارش باران، او توقف کرده و برای استراحت به  داخل هتلی می‌رود.

(آرتان) وقتی با هتل‌دار صحبت می‌کند، متوجه می‌شود که هتل‌دار او را از قبل می‌شناخته و ناگهان فضای هتل تاریک و ترسناک می‌شود و هتل‌دار هم غیبش می‌زند.

پس از حل معماهای بازی و پیداکردن کلید درهای هتل، به لیدا، همسر سابقِ آرتان که فکر می‌کرد 5 سال پیش در طی تصادفی کشته شده، می‌رسیم. او هم به آرتان کمک می‌کند و با دادن کلید در خروجی هتل به آرتان، از هتل فرار می‌کند.

پس از خارج‌شدن از هتل، فردی ناشناس خطاب به آرتان می‌گوید که «برای به‌دست‌آوردن هر چیزی که می‌خواهی، نمی‌توانی همیشه راه درست را انتخاب کنی!» پس از اتمام حرفش، با تیراندازی به‌طرف آرتان، او را می‌کشد!

الف) آسیب‌های بازی

«برای به‌دست‌آوردن هر چیزی که می‌خواهی، نمی‌توانی همیشه راه درست را انتخاب کنی»؛ این پیامی است که در ابتدا و پایان بازی، به شما نمایش داده می‌شود.

در واقع درسی که قرار است بازی به ما بدهد این مطلب است که برای به‌دست‌آوردن اهدافت، لازم نیست همیشه راه درست را انتخاب کنی؛ بلکه می‌توانی راه نادرست را انتخاب کنی!

باتوجه‌به اینکه اکثر مخاطبان این‌گونه بازی‌ها، کودکان و نوجوانان هستند، همین پیام کافی است تا این مطلب در ناخودآگاهشان اثر کند و در زندگی‌ و آینده‌شان تأثیر بگذارد.

ازآن‌گذشته، متأسفانه امروزه شاهد ولنگاری و بی‌حجابی در کاراکترهای زن در بازی‌های ایرانی هستیم. درحالی‌که اگر یک برنامه کودک ایرانی، از شخصیت‌های بی‌حجاب استفاده کند، موردتوجه قرار می‌گیرد اما متأسفانه  نظارت بر بازی‌ها ازاین‌حیث، در حد صفر است.

در این بازی هم شاهد بی‌حجابی شخصیت لینا در بازی هستیم. با اینکه محیط بازی کاملاً ایرانی است و حس این را القا می‌کند که وقایع بازی در منطقه‌ای از ایران رخ‌داده است.

همچنین خشونت بازی در برخی از صحنه‌ها بیش از اندازه است و والدین باید این نکته را هم مدنظر داشته باشند.

ب) نکات مثبت
گرافیک و طراحی نوآورانه
صداگذاری خوب
استفاده از معماهای مختلف در بازی

ج) نکات ضعف
بهینه نبودن بازی درگوشی‌های متوسط و ضعیف و نداشتن بخش تنظیم گرافیک بازی
کوتاه بودن داستان بازی
سخت بودن بیش از حد برخی از معماهای بازی که باتوجه‌به اینکه راه درآمد بازی از طریق فروش راهنمای حل معماها است، قابل‌چشم‌پوشی است.

دانلودها و نظرات
این بازی در سایت‌های ایرانی تاکنون بیش از 40 هزار دانلود داشته و نمره 4.6 را از آنِ خود کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا