بازی ها

تحلیل بازی | «MIRIAM»؛ سرگذشت تاریک

MIRIAM : The Escape  عنوان یک بازی زیبا و ماجراجویی است که توسط استودیو سازنده بازی Tengle Games  طراحی و منتشر  شده است.

این بازی بیش از 8 هزار نصب فعال در فروشگاه مایکت دارد و نمره 4.5 از 5 را توسط مخاطبان به دست آورده است. استودیوی سازنده، این بازی را برای گروه سنی کودکان و نوجوانان 10 سال به بالا ساخته است و از سطح خشونت نسبی و فضای دارکی (تیره‌وتار) برخوردار است.

بازی MIRIAM تنها بازی است که از این استودیو در اپلیکیشن‌های بازار و مایکت به ثبت رسیده است! این بازی همانند بازی LIMBO فضای تاریک و ماجراجویی را به خود اختصاص داده و کارنامه نسبتاً قابل قبولی را ارائه کرده است اما به‌پای بازی محبوب LIMBO نمی‌رسد.

سبک: فکری / ماجراجویی / آفلاین / تک‌نفره

بازی MIRIAM : The Escape  یک گیم پلی معمایی دارد و دارای 24 مرحله خلاقانه است که در هر مرحله شما را به چالش می‌کشد.

فضای بازی به‌صورت دوبعدی و سوم‌شخص طراحی شده که وظیفۀ شما این است که به دخترک داستان کمک کنید از موانع رد شود، مراحل را به‌سلامتی بگذراند و با پیداکردن کلید از اتاق فرار کند.

البته این فکر را نداشته باشید که بازی به شما آسان می‌گیرد، بلکه برعکس، شما باید از پرتوهای سفید نور در امان باشید، از موانع گذر کرده و با کمک وسایلی که در اختیار خود دارید مانند جعبه ها، چالش‌ها را رد کنید.

شاید بازی در مراحل اول برای شما آسان باشد ولی رفته‌رفته سخت‌تر می‌شود؛ مانند جایی که به سکوهای نامرئی می‌رسید که رد شدن از آن‌ها کار هرکسی نیست.

در بین مراحل در کنار ادامۀ داستان به شما شکل‌های مختلفی داده می‌شود که در صورت انتخاب هر یک، بازی جور دیگری پیش خواهد رفت؛ شما در هر مرحله سه جان دارید که اگر توسط موانع بازی مقدار جانی که برای شما در نظر گرفته شده است به پایان برسد، شما مجبور می‌شوید مرحله‌ای را که مشغول رد کردن آن بودید، دوباره تجربه کنید.

موانع بازی عبارت است از اره‌های ماشینی، تیغ‌های پنهان و … ولی دشمن اصلی شما در مسیر پرتوهای درخشان نور است. بازی شامل چهار بخش، ALONE(تنها)، PANIC (ترس)، NOISE (سروصدا)، DESTINY (سرنوشت) است.

نکات بازی MIRIAM

الف) نکات مثبت

بعد از اجرای بازی صفحه لودینگ و بارگذاری به نمایش در می‌آید که مدت‌زمان کوتاهی از وقت شما را می‌گیرد و به نسبت بازی می‌توان آن را سریع تلقی کرد.

منوی بازی بسیار زیبا و ساده طراحی شده است؛ با زدن روی استارت مراحل بازی نمایش داده می‌شود و با یک کلیک وارد مراحل بازی می‌شوید.

بازی MIRIAM گرافیک متفاوت و جالبی داشته و افرادی را که علاقه به فضاهای دارک دارند، به خود جذب می‌کند.

معمولاً مراحل، هرکدام طراحی متفاوتی دارند، به این صورت که هر مرحله دارای موانع و سختی‌های گوناگونی است و مغز شما را به چالش می‌کشد.

کنترل بازی خیلی آسان بوده، به این صورت که با کشیدن انگشتتان به عقب و جلو می‌روید و دو دکمه پریدن و اکشن را در اختیار دارید که در مواقع لزوم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

از جذابیت‌های این بازی این است که در بین مراحل، همراه با اینکه بازی را ادامه می‌دهید، گزینه‌هایی در اختیار شما قرار می‌گیرد که روند بازی را تغییر می‌دهد و به این صورت است که انتخاب شما در بازی اهمیت دارد.

بازی MIRIAM در صورت برخورد با موانع و کشته‌شدن، خونریزی را به نمایش نمی‌گذارد که نسبت به بازی‌های دیگر خشونت کمتری دارد.

همچنین در صورت روشن بودن اینترنت، تبلیغ نمایش داده نمی‌شود و شما می‍توانید بدون اینکه اعصاب خودتان را ضعیف کنید، به بازی ادامه می‌دهید.

ب) نکات منفی

متأسفانه وقتی از یکی از مراحل بازی خارج می‌شویم دیگر نمی‌توانیم وارد آن مرحله و مراحل باز شدۀ دیگر شویم، مگر درصورتی‌که بازی را کاملاً بسته و از اول شروع کنیم. همچنین در هنگام اجرای بازی، صدای گوش‌خراش و نامناسبی مانند صدای موتور هواپیما پخش می‌شود که از جذابیت این بازی می‌کاهد.

بازی، داستان نامأنوس و پیچیده‌ای دارد و اگر بیشتر به واضحی داستان پرداخته می‌شد، بازی برای مخاطب قابل هضم و جذاب‌تر می‌گردید.

این بازی دارای 24 مرحله است و باتوجه‌به نظرات مخاطبان بازی تعداد مراحل خیلی کم است.

اشکال دیگری که ممکن است با آن مواجه شوید، پرش‌های نامناسب است که باتوجه‌به مقدار کم‌جان‌ها، بازی را برای بازیکن به‌صورت ناعادلانه‌ای دشوارتر می‌کند.

همچنین فضای تاریک و سرد بازی امکان دارد برای بعضی افراد کسل کننده و افسرده کننده باشد.

یکی از مهم‌ترین عیب‌ها و مشکلات بازی، غیر از فضای دارک و تاریک آن، تحریک و القای خودکشی است؛ وقتی در یکی از مراحل آیکون طناب را انتخاب کنید در ادامه بازی به شما تصویر یک طنابِ دار را نشان می‌دهد که خودبه‌خود ذهن را منعطف به خودکشی می‌کند که باتوجه‌به معانی بخش‌های مختلف بازی مثل ترس، تنهایی و صدا‌های گوش‌خراش، می‌تواند اشاره به یک راه‌حل و مسیر فرار کند که در ناخودآگاه شخص اثر می‌گذارد.

MIRIAM

در کل بازی MIRIAM: The Escape یک طراحی و شاید کپی از بازی Limbo باشد ولی با چالش‌ها و داستان متفاوت، بازی جذاب‌تر شده که به‌نوبهٔ خود در بازی‌های ماجراجویانه منحصربه‌فرد است ولی فضای بازی به مقدار خیلی زیاد القاکنندۀ افسردگی و ناراحتی است که مطمئناً برای عدۀ زیادی نامناسب است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا