بازی ها

تساوی ترس و وحشت، با مذهب و دین!

تنها در تاریکی | از دیرباز، بازی ها برای سرگرم کردن انسان ها خوب عمل می کردند و از طرفی انسان ها با لذت به آن می پرداختند. رفته رفته تغییر در نسل ها رخ داد و شرکت های بازی‌سازی برای آنکه تنوع به کار خود دهند و یا سروصدایی در میان مردم به پا کنند و مخترع سبکی باشند، شروع به ساخت بازی‌های ترسناک کردند و ژانر ترسناک را در برخی با اکشن، مخلوط و در برخی ها فقط با حالت ترسناک و روانشناختی وارد فضای دیجیتال نمودند.

«تنها در تاریکی» یکی از این بازی های ترسناک در سال های 1992 بود که سازندگان آن بعدها رو به سوی ساخت نسخه بعدی در سال های 1994 و سال های بعد کردند. قبل از آنهم بازی هایی در سبک و سیاق وحشت ساخته شده بود اما هر کدام عیب های مخصوص خودش را داشت و برای آن زمان هم آنچنان این حس را ایجاد نمی کرد.

طبق گفته سازنده بازی «تنها در تاریکی»، او از المان های نیستی برای ترس استفاده کرده و می گوید: «انسان بیشتر از چیزی که نمی بیند می ترسد تا آنچه که می بیند؛ برای همین این الگو را در بازی تنها در تاریکی استفاده کردیم. یا برای آنکه توان ساخت بازی ها و شخصیت های گرافیکی زیادی نداشتیم، سعی کردیم از محیط برای ترساندن استفاده کنیم مانند فروریختن زمین و … یا با استفاده از متن نویسی و آوردن متن داستان زیر تصاویر شروع به ترساندن کردیم.»

بعدها شرکت ها شروع به ساخت بازی های مانند تنها در تاریکی در قالب های ترس کردند مثل حمله زامبی ها، اسیر شدن در جنگل تاریک، دشمنان عجیب‌وغریب، هیولاها و…. که ایده های جدید برای ترساندن بودند و تا امروز همان شرکت ها نسخه های قبلی خود را ادامه داده و با تلفیق گرافیک به آنها جان بخشیدند تا به امروز که ترس در قالب روح، اجنه و شیاطین قرار گرفته و با آن سعی بر ترساندن دارند.

در ادامه چند بازی را نام می بریم که مانند بازی تنها در تاریکی می باشند و به بحث پیرامون آن می پردازیم.

1. VISAGE (ویساج):  این بازی با بهره گیری از موتور ساخت قوی و از طرفی پرداختن به داستان های روان شناختی در دسته بازی های ترسناک جدید قرار دارد. قرار بود بازی با نام P.T  ساخته شود ولی پروژه آن ناگهان متوقف شد و مخاطبان را منتظر باقی گذاشت تا اینکه بازی ویساج عرضه شد و به اعتراف سازندگان همان بازی P.T  است؛ چراکه تا حدودی از داستان آن بهره گرفته است.

تنها در تاریکی

شما در خانه ای هستید که تنها و بدون هیچ المانی از حضور موجود زنده، باید به دنبال واقعه هایی که برایتان رخ داده است بگردید. به خاطر جن‌زدگی در خود خانه، شما فرزندان و همسر خود را کشته و سپس خودکشی می‌کنید.

حال باید به دنبال حقیقت بازی بگردید. روح اشخاص درون خانه پرسه می زنند و باید مراقب باشید آنها شما را اسیر نکنند. پیرزنی که اولین بار این حالت برای او پیش آمده است دنبال شما است و باید از دست او فرار کنید و بدست او نیفتید. داستان بازی طولانی است اما فقط به بحث روانشناختی آن دقت کنید… .

2. Fear Therapy: این بازی نیز در بحث شیاطین و اجنه است که در خانه ای قدیمی محبوس هستند و باید آنها را با پیدا کردن وسایل مورد نیاز که در درون خانه است، نابود کنید و خانه را از شر اشرار پاک نمایید.

تنها در تاریکی

در این بازی به راحتی المان های مذهبی همچون قرآن، تورات، صلیب، آب مقدس و… را می بینید و باید از آن برای نابودی استفاده کنید. همینطور بر در و دیوار خانه و همینطور قاب عکس‌ها که نگاه کنید علائم شیطان پرستی و فراماسونی به راحتی قابل مشاهده است.

3. IBLIS (ابلیس): بازی ساخته شده توسط کشور ترکیه که در همین سبک از بازی هاست. در این بازی بر در و دیوار خانه اسم محمد صلی‌الله علیه و آله و سلم، بسم الله و علائم مذهبی چون قرآن و سجاده و … قابل مشاهده اند.

تنها در تاریکی

داستان از این قرار است که در میان خانواده ای، قتلی رخ می دهد و در اثر برخی اختلافات میان خانوادۀ داماد و عروس، عروس به قتل رسیده و روح عروس به خاطر بی لطفی و بی مهری‌ای که به او شده فضای خانه را گرفته است. شما باید آن را از بین ببرید تا آرامش به محله برگردد.

در این مقاله چند مورد را نام بردیم و اگر دقت کنید ترس در قالب ارواح قرار گرفته و مثل قبل بر سبک و سیاق زامبی و یا تغییر ژنتیکی حاصل از ویروس و یا آزمایش‌های وحشیانه و خلق موجود عجیب الخلقه نیست. طرفداران خود را در این بازی ها می توان اشخاصی دانست که دیگر از زامبی نمی ترسند و یا دشمن غول پیکر، آنها را عذاب نمی دهد.

حال نکته منفی و بد این قضیه، مسئله روان شناختی این سبک بازی هاست؛ کم نیستند از این دسته بازی ها که علاوه بر ارواح، اشاره به فضای مذهبی و قالب معنوی بازی دارند و شما در بازی، روح را در اتاقی پیدا می‌کنید که علامت و المان مذهبی دارد؛ صلیب دارد، نوشته مذهبی دارد، مسیح را بر صلیب آویخته دارد و … . یا در برخی اسم صریح قرآن را آورده اند (شاید قبلا از صلیب و نماد های مسیحیت استفاده می شد ولی بعضا دیده می ود که مانور خاصی روی مقدسات مسلمانان می دهند که یکی از آن قرآن است) آنهم در پستوهای وحشتناک و کثیف! چیزی که در واقع خلاف ان در بین مسلمانان و مذهبی ها رایج است و همیشه برای ما به عنوان سمبل خاص و خوب بوده و در جایگاهی تمییز و مرتب قرار داشته است.

به راحتی به ذهن و روان مخاطب این مطلب دیکته می شود که هرگاه قرآن را دیدید؛ یاد اجنه بیفتید! یاد جاهای کثیف بیفتید و موجودات ترسناک را به یاد آورید! روح و اجنه و شیاطین در فضای مذهبی وجود دارد و در جاهای دیگر نیست! در حالی که این حرف حقیقت ندارد و برعکس اگر در جایی فضای معنوی باشد، امنیت و آرامش هم هست.

تحریف ها به صورت زیرکانه به کار رفته و شاید کسی دقتی بر آن نداشته باشد. غرب برای زیر پا گذاشتن قوانین و یا تمسخر مسلمانان همه کار کرده است. در بازی رزیدنت اویل، قرآن را در کف زمین قرار می دهد. در بازی اساسینز کرید، نام علی در زیر پای شما است و … .

این مقاله صرفا برای بیان حمله نرم و ایجاد جنگ نرم در دنیا است و ما باید هوشیار باشیم و نقشه شوم دشمن را بفهمیم چرا که هیچ تغییری بی دلیل نیست.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا