منوهای نصب در پنل مدیریت

حواسمان به ازدواج و فرزندآوری در ایام کرونایی باشد

دسته‌بندی:تحلیل ها
***

کرونا این مهمان ناخوانده، این روزها مثل اینکه باید با او مدارا کرد و با او احساس همزیستی داشت. مهمانی که آثار بسیاری در زندگی و اقتصاد خانواده‌ها داشته است. از کسادی بازار در دوماه ابتدایی کشف این ویروس در ایران گرفته تا عامل اصلی ازدست دادن عزیزان در این روزها.
به همین دلیل امروز گفتگو یا محفلی نیست که در آن از این مهمان ناخوانده بحث و گفتگویی نشود.
کرونا بخش اعظمی از نوع رابطه‌ها در افراد، سبک زندگی‌ها و همچنین برنامه‌های مختلفی را تحت شعاع قرار داده است، از نوع کلاس‌های مدارس و دانشگاه‌ها که به حضوری و غیرحضوری و همچنین برنامه‌هایی مانند مراسم ازدواج را تحت شعاع قرار داده است. زوج‌هایی که برنامه‌ریزی برای رفتن زیر یک سقف داشته‌اند، برنامه‌های ازدواج آنها کنسل یا معلق مانده است.
از دیرباز امر ازدواج و ورود به یک زندگی در ایران همیشه با سنت‌های خودش همراه بوده است. مانند برگزاری مراسم عروسی و جشن‌های مختلفی که در زمان عروسی اتفاق می‌افتاده است. اما زمانی که کشور درگیر کرونا شد، زمان طلایی برای برگزاری این مراسم‌ها بوده است، چرا که ماه‌های رجب، شعبان و تعطیلات نوروز را داشتیم و از طرفی اکنون هم در ماه محرم هستیم و ماه صفر هم پیش رو داریم و در این ایام نیز عموما مراسمی برگزار نمی‌شود. به همین دلیل معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت:‌ شیب کاهشی ازدواج به نسبت سال‌های قبل می‌تواند یک شوک باشد و این شوک روی موضوع فرزندآوری حتما تاثیر خود را خواهد گذاشت. [۱]
کرونا را باید این روزها یک طرف قضیه بدانیم اما مشکل بزرگتری که این روزها چشم امید هر زوجی را برای تشکیل خانواده و زیر یک سقف رفتن را تاریکتر و نامشخص‌تر می‌کند، گرانی‌های سرسام آوری است که دامنگیر کشور در نبود مدیریت و نظارت، قوه‌ی مجریه شده است. مجموع این مشکلات و نابسمانی‌ها نتیجه‌ای جز پایین آمدن آمار ازدواج و به تبع آن کاهش موالید و فرزندآوری خواهد بود.
پس این روزها چه باید کرد؟
پیشنهادی که می‌توان برای تسهیل در این امر داشت و باتوجه به اینکه این روزها مجبوریم که کرونا را به عنوان یک واقعیت بپذیریم و با او کنار بیاییم و همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشیم، باید  برای تسهیل در امر ازدواج، دولت به کمک زوج‌های جوان آمده و با پرداخت تسهیلاتی از التیام گرانی‌های سرسام آور بکاهد و همچنین زوج‌های جوان نیز با وجود این مشکلات با ازدواج‌های ساده و کم هزینه و با جمعیت کمتر برای تشکیل خانواده و زیر یک سقف رفتن خود را آماده کنند که چاره‌ی این روزها چیزی جز این راهکار نیست. بدین خاطر که یا باید مراسمات پرجمعیت را داشته باشیم که غیرممکن است و خطر آفرین، یا اینکه هیچ برنامه‌ای برای ازدواج و عروسی زوج‌های جوان نداشته باشیم که این امر هم پاک کردن صورت مساله است و هم مشکلاتی مانند پایین آمدن نرخ ازدواج و کاهش موالید را در پی خواهد داشت.
در نتیجه کرونا با ماست و این ما هستیم که باید در رویارویی با این ویروس منحوس برنامه داشته باشیم نه اینکه بگذاریم او برنامه‌ها و سبک زندگی ما را مدیریت کند. البته نباید از بی‌ثباتی و عدم مدیریت دولت در ثبات بازار به آسانی عبور کرد که دولت یکی از مهمترین وظیفه‌های او تسهیل امور بالاخص در امر ازدواج و فرزندآوری در وضعیت فعلی کشور است.
پی‌نوشت:
۱). سایت تحلیلی خبری عصر ایران(https://w57.ir/JE7)

تاریخ انتشار:۲۰۲۰-۰۹-۲۰ ۱۷:۴۳:۰۲

تولیدی: 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
شهریور 30, 1399

۰ پاسخ به "حواسمان به ازدواج و فرزندآوری در ایام کرونایی باشد"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بصیرت رسانه‌ای گمشده امروز جامعه ما میباشد. بصیرت رسانه‌ای مفهومی وسیع تر از سواد رسانه‌ای دارد و نگرشی دینی به مقوله رسانه را تبیین میکند. این پایگاه درصدد است مقالات مفید در زمینه رسانه را برای تبیین گفتمان بصیرت رسانه ای ارائه دهد.

  • قم،خیابان صفائیه،کوچه 19
  • 09364882252
  • info@maahmodi.com

بازنشر محتوا به شرط ذکر منبع بلامانع است.