منوهای نصب در پنل مدیریت

روش های پیشگیری از وابستگی شدید کودکان به رسانه

راهنمایی برای پدران ومادران کودکان خردسال تا ۱۰ سال برای جلوگیری از اعتیاد به رسانه

به گزارش انجمن سواد رسانه ای ایران، تلویزیون، تبلت و موبایل برای کودکان سرگرم کننده و جالبند و به کودکان امکان برقراری ارتباط را آموزش میدهند اما: ممکن است آنها به کودکان فشار بیش از حد وارد کنند و آنان را معتاد کنند. برای استفاده درست از رسانه در خانواده به این موارد عمل کنید.

۱: شما سرمشق هستید

کودکان نحوه استفاده از رسانه ها را در درجۀ اول در خانواده یاد میگیرند. بنابراین از خود بپرسید: در زندگی روزمره من از تلویزیون، تبلت و موبایل چگونه استفاده میکنم؟

وقتی که با فرزندتان هستید، همیشه در صورت امکان، مدتی را « بدون رسانه » بگذرانید. این نکته به طور ویژه شامل نوزادان و کودکان خردسال میشود.

۲: فرزندتان را همراهی کنید

کودکان خردسال میتوانند خودشان به تنهایی تلویزیون، تبلت و موبایل را به کاربگیرند. اما نباید به تنهایی از این دستگاهها استفاده کنند، زیرا درتلویزیون و اینترنت محتواهای بسیاری وجود دارد که باعث فشارروحی بیش از حد در کودکان ویا ترس آنها میشود. رسانه های دیجیتالی به اتاق کودکان تعلق ندارند. در تلویزیون و اینترنت محتواهایی را جستجو کنید که مناسب سن فرزندتان باشد و همراه با فرزندتان از آن استفاده کنید.

۳: زیر سه سالگی فاقد از رسانه های دیجیتالی

کودکان نیاز به تماس مستقیم با انسانها، اجسام واقعی و طبیعت دارند تا بتوانند خوب بیاموزند و رشدفکری کنند. فعالیت و تحرک در فضای آزاد نیز مهم است.

به همین دلیل قاعده کلی چنین است:برای کودکان زیر ۳ سال بهتر است که در صورت امکان از رسانه های دیجیتالی به ویژه فیلم استفاده نکنند. اما مشکلی نیست که به همراه فرزندتان، چند عکس تماشا کنید یا با خویشاوندان از طریق تلفن آنالین صحبت کنید. اجازه ندهید که موبایل توجه شما را به خود جلب کند,در زمانی که با کوکتان هستید. کودک شما برای رشد سالم، نیازبه توجه کامل، علاقه و گفتگو با شما را دارد.

۴: ۳ تا ۷سالگی

نخستین تجربیات با رسانه های دیجیتالی

شما به همراه فرزندتان از۳ سالگی میتوانید گاهی یک فیلم کوتاه تماشاکنید، بازی کامپیوتری کنید یا از یک اپلیکیشن استفاده کنید. توجه کنید که محتوای آن با سن و میزان رشد فرزندتان متناسب باشد. تلویزیون را در پس زمینه روشن نگذارید و از رسانه ها به عنوان پرستار بچه استفاده نکنید. به عکس العمل فرزندتان توجه کنید و مطابق آن عمل کنید. از فرزندتان بپرسید که از مشاهداتش، چه چیز به نظرش خوب یا بد است. به او بگویید که شما از چه چیزی خوشتان آمده و از چه چیزی خوشتان نیامده است. دالیل خود را بگویید. این نکته به فرزندتان کمک میکند که دیدگاه خود را پرورش دهد. در این سن این نکته باز صدق میکند: با دیگرکودکان همراه بودن و تحرک و فعالیت در طبیعت برای رشد سالم، ضروری است.

۵: ۷ تا ۱۰ سالگی

راهنمایی کردن به دنیای اینترنت

در کوهان شتر چیست؟ آیا پنگوئنها میتوانند پرواز کنند؟ از سن مدرسه میتوانید برای پاسخ به سؤاالت فرزندتان، در کنار هم دنیای اینترنت را کشف کنید. وبسایتهای مناسب را در لینکها خواهید یافت. مرتب از فرزنتان بپرسید آیا اوچیزی دیده است که آن را نفهمیده یا دوست نداشته باشد. به فرزندتان بگویید که همیشه به او کمک خواهید کرد،حتی اگر اودر اینترنت تجربه ناخوشایندی کرده باشد، هر چه که باشد مهم است که فرزندتان رسانه رافقط مصرف نکند، بلکه اجازه داشته باشد که از آن استفاده خلاقانه هم بنماید.

فرزندتان از چه زمانی آمادگی استفاده از اینترنت به تنهایی را دارد؟ کارشناسان توصیه میکنند که کودکان از سن ۱۲ سالگی به تنهایی از اینترنت استفاده کنند. به همین دلیل کودکان زیر ۱۲ سال نیازی به دستگاه شخصی ندارند.

۶: مدت استفاده از رسانه ها را محدود کنید

به عنوان پدر ومادر،با فرزندتان مدت زمان مشخصی را برای استفاده از رسانه ها تعئین کنید. رعایت این مدت را کنترل کنید. چرا که استفادۀ محدود، باعث پیشگیری از اعتیاد میشود. ممنوعیت استفاده ازرسانه ها فقط زمانی موجه است که مقررات تعیین شده درباره استفاده از رسانه ها رعایت نشده باشد. در سایر موارد، برای پاداش یا مجازات، از رسانه ها و زمان استفادۀ آنها استفاده نکنید

#محمد_حسین_نژادی

عضو کارگروه #خانواده_مشاوره_سلامت_فردی_و_اجتماعی انجمن سواد رسانه ای ایران

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

۰ پاسخ به "روش های پیشگیری از وابستگی شدید کودکان به رسانه"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بصیرت رسانه‌ای گمشده امروز جامعه ما میباشد. بصیرت رسانه‌ای مفهومی وسیع تر از سواد رسانه‌ای دارد و نگرشی دینی به مقوله رسانه را تبیین میکند. این پایگاه درصدد است مقالات مفید در زمینه رسانه را برای تبیین گفتمان بصیرت رسانه ای ارائه دهد.

  • قم،خیابان صفائیه،کوچه 19
  • 09364882252
  • info@maahmodi.com

بازنشر محتوا به شرط ذکر منبع بلامانع است.