بازی ها

نقدی بر «کافه بازی»

برنامه کافه بازی در 5 سال پیش یعنی سال 1396 کار خود را شروع کرده و تا به امروز، هر هفته از شبکه دو سیما، پخش می‌شود. این برنامه باهدف حمایت از بازی‌سازهای ایرانی و فعالان عرصه بازی‌های رایانه‌ای تولید و ساخته شده است. علاوه‌برآن سعی شده در این برنامه، اخبار جدید بازی‌های ویدئویی به سمع و نظر مخاطبان  برسد.

همچنین در برنامه کافه بازی پنج‌شنبه هر هفته، یک بازی ایرانی معرفی می‌شود که هم حمایت از سازندگان ایرانی محسوب شده و هم به‌نوعی بازی‌های مناسب ایرانی به مخاطبان و خانواده معرفی می‌گردد.

مهم‌ترین نکته مثبت برنامه کافه بازی اطلاع پدر و مادرها از اخبار و اطلاعات صنعت گیم و همراه شدن آن‌ها با نسل جدید و فرزندانشان است؛ چرا که روزبه‌روز تکنولوژی و صنعت گیم در حال پیشرفت است و روزانه بازی‌های جدید و پیشرفته‌ای رونمایی می‌شوند؛ به همین سبب لازم است پدر و مادرها از این صنعت پرطرفدار جا نمانند تا مبادا فرزندانشان در دام بازی‌های نامناسب بیفتند.

مثلاً در یکی از قسمت‌های این برنامه، بازی «ماینکرفت» معرفی شد که این بازی نه‌تنها هیچ آسیب و خشونتی ندارد، بلکه باعث افزایش خلاقیت و باز شدن ذهن کودکان می‌شود؛ به‌طوری‌که در کشورهای خارجی از این بازی به‌عنوان یک ابزار آموزشی استفاده می‌شود.

اما دراین‌بین شاهد معرفی بازی‌های نامناسب و مستهجن در این برنامه هستیم؛ همچون معرفی و بررسی بازی رزیدنت اویل ویلج که این بازی دارای صحنه‌های مستهجن و خشونت بیش از حد می‌باشد اما به‌راحتی در این برنامه معرفی شده است. یا نشان‌دادن شخصیت‌های بازی (لست آف آس) که این بازی هم دارای صحنه‌های جنسی است و هم‌جنس‌بازی در آن موج می‌زند!

ازاین‌گذشته برای اینکه ناظران صداوسیما به برخی از بازی‌ها حساس نشوند، اسم بعضی از بازی‌های ممنوعه را نمی‌آورند و فقط نام تولیدکننده آن را می‌آوردند و یا حتی نام بازی را به‌صورت کوتاه شده بیان می‌کنند؛ به‌عنوان‌مثال اخیراً در یکی از قسمت‌های این برنامه، به‌جای گفتن بازی «گاد آف وار رگناروک»، فقط گفتند بازی «رگناروک» و کلمه «گاد آف وار» را که به معنای «خدای جنگ» است، حذف کردند.

یا در برنامه‌ای دیگر، به‌جای اینکه اسم بازی ممنوعه «جی تی ای» را بیاورند، گفتند که همان بازی ممنوع شده که بیشتر مردم اسمش را می‌دانند!

به‌طورکلی اگر این موارد یا موارد مشابه آن از این برنامه حذف و بازی‌های مناسب برای همه پلتفرم‌ها چه کنسول، رایانه و گوشی‌های موبایل معرفی شود که البته تعدادشان هم کم نیست، این مجموعه بسیار مفید و قابل‌استفاده خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا