بازی ها

نقد بازی | «خونۀ ما»؛ از نقاشی کودکانه تا نابودی جهان

بازی خانه ما | «مهدی فنایی» بازی‌ساز موفق ایرانی که همه ما او را با بازی‌های «1:011» و سری بازی‌های «41148» می‌شناسیم، به‌تازگی از بازی خودش به نام «خونۀ ما» در روز ۲۳ تیرماه رونمایی کرد.

در این بازی، همچون آثار دیگر این سازنده با یک بازی دوبعدی و به‌شدت تأثیرگذار طرف هستیم. نکته قابل‌توجه بازی این است که تمام تصاویر و انیمیشن‌های آن به‌صورت دستی کشیده شده‌اند.

همچنین به‌خاطر اینکه تعداد بسیار زیادی نقاشی و انیمیشن استفاده در بازی استفاده شده است، برای اجرای بازی بر روی گوشی‌های اندروید به حداقل 3 گیگابایت رم نیاز دارد.

ژانر: اکشن

داستان بازی خانه ما :

در ابتدا وقتی با تصاویر و محیط بازی روبه‌رو می‌شوید، شاید فکر کنید که  این بار آقای مهدی فنایی از ساخت بازی‌های اکشن همراه با کمی خشونت، دست برداشته و سراغ ساخت یک بازی گوگولی رفته است اما اگر این‌طور فکر می‌کنید بدانید که سخت در اشتباهید؛ چرا که بعد از انجام قسمتی از بازی، به شما اخطار داده می‌شود که اگر کمتر از 18 سال سن دارید، بازی را رها کنید و از انجام ادامه آن بپرهیزید!

روند بازی ازاین‌قرار است که دختر خانمی در یک محیط سرسبز و زیبا قرار گرفته است. او را می‌توانید به کارهایی از جمله آب دادن به گل‌ها، چای خوردن، محبت کردن به پدر و مادرش  و یا کارهایی ازاین‌قبیل وادار کنید.

اما در ادامه با زدن بر روی دکمه تک چشم که نماد «ایلومیناتی» و «چشم جهان‌بین» است، می‌توانید کارهای فجیعی را انجام دهید و این طبیعت زیبا و دلنشین را به بدترین حالت ممکن تبدیل کنید؛ مثلاً اعضای خانواده را با اسلحه بکشید یا با گوشی موبایل آنها را بیهوش کنید و…

هرکدام از سلاح‌هایی که تک چشم یا همان چشم جهان‌بین در اختیار شما می‌گذارد، نماد خاص خود را به همراه دارد؛ مثلاً سرنگ، نماد واکسن کرونا یا گوشی موبایل، نماد فضای مجازی است که مردم را مسخ کرده.

همچنین بازی به این اشاره دارد که جهان در حال سوق پیداکردن به سمت یک نظم جهانی است و در حال حاضر هم بخش عظیمی از این نظم جهانی به‌واسطه فضای مجازی محقق شده است.

در نتیجه بازی خونۀ ما، دنیایی شبیه نقاشی‌های کودکان دارد؛ به‌طوری‌که شاید فکر کنید این بازی برای بچه‌ها ساخته شده است ولی وقتی جلوتر می‌روید متوجه می‌شوید داستانِ بازی روایتگر سادگی زندگی انسان‌ها درگذشته بوده که با بلاهایی که انسان به علت قدرت‌طلبی بر سر کرۀ زمین و مردم آورده، آن را به سمت نابودی کشانده است.

نکات قوت خانه ما :

در بازی می‌توانید با ضربه‌زدن روی همه چیز یا نگه‌داشتنِ دست بر روی آن‌ها و سپس کشیدنشان بر روی دیگر اجسام محیط، با آن‌ها تعامل داشته باشد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توانید یکی از شخصیت‌های بازی را بر روی گوسفند قرار دهید تا از آن سواری بگیرد. از این لحاظ بازی بسیار خلاقانه و بدون کوچک‌ترین ایرادی ساخته شده است.

طراحی تصاویر و انیمیشن‌های بازی به‌صورت دستی که حس خاصی را به گیم پلی بازی داده و به نوبه خود قابل‌تقدیر است.

داستان جذاب و تأثیرگذار

نکات ضعف:

در توضیحات بازی اشاره نشده که این بازی برای گروه سنی کمتر از 18 سال مناسب نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا