بازی ها

نقد بازی | «محرم به وقت کودکی»

« محرم به وقت کودکی» ساخته برنامه‌نویس و بازی‌ساز ایرانی «امیر سرکندی» با سیستم عامل Android و ios بوده و اولین نسخه از این بازی در سال 1393 عرضه گردیده است. امتیاز بازی در بازار 4.7 و بیش از 6 هزار نصب فعال در بازار به ثبت رسانیده است.

بازی ها و نرم افزارهای دیگری نیز از سازنده این اثر در فضای بازار وجود دارد اما متاسفانه هیچ اطلاعاتی در حوزه برندینگ و توضیحات در خصوص ایشان وجود ندارد.

بازی « محرم به وقت کودکی» با رویکرد معرفی محتوای دینی برای مخاطبان کودکِ بازی های دیجیتالی، در دو نسخه محرم به وقت کودکی یک و دو منتشر و با توجه به میزان نصب و بازخورد کسب شده از بازی توانسته است با وجود مشکلات فنی بسیار، امتیاز نسبتاً خوبی را نیز به ثبت برساند.

ژانر: پازلی/ آموزشی

داستان بازی
مجموعه «محرم به وقت کودکی» از بازی های آموزشی و معرفی محتوای دینی در حوزه قیام عاشورا و آشنایی با اهل بیت و یاران ایشان می‌باشد و خارج از آن داستان پردازیِ به خصوصی برای شخصیت‌ها و یا سیر بازی وجود ندارد و بازیکن در نقش یک کودک مشتاق برای یاری رساندن به امام مظلوم خود می‌بایست مراحل بازی را تا رسیدن به خیمه امام طی نماید و برنده این بازی گردد.

نکات مثبت
تعداد پایین مراحل و مناسب کودکان: وجود 14 مرحله با معماهای ساده ای که برای کودکان طراحی و ساخته شده است.

محتوای صحیح: بازی های بسیاری در حوزه های دینی ساخته و روانه بازار شده‌اند اما با نگاهی گذرا می‌توان ایرادات محتوایی بسیاری را در آنها مشاهده نمود که خوشبختانه هیچ‌یک در این بازی به چشم نمی خورند و بازی در ارائه محتوای صحیح و آموزنده کاملاً موفق بوده است.

نکات منفی
طراحی ضعیف: طراحی جذاب محیط بازی و همینطور شخصیت های اصلی از نکات ضروری افزایش بازخورد و محبوبیت هر اثر فاخری است که متاسفانه در این بازی هیچ توجهی به آنها نشده و تلاشی برای بهبود بازی از زمان انتشار آن تا کنون صورت نگرفته است.

رنگ بندی نامناسب: عدم استفاده از رنگ های مناسب کودکان و بهره گیری از تم های رنگی نامناسب و بسیار خشک، از نکات منفی این بازی بوده و به‌شدت کیفیت و جذابیت این بازی را کاهش داده است.

صدا گذاری نسبتاً ضعیف: صداگذاری و موسیقی بازی در هیچ یک از بخش های داستانی باعث ایجاد تغیر و تنوعی نمی‌گردد و در صورتی که هنگام انجام بازی انتظار شنیدن موسیقی و صدا‌هایی را دارید که باعث بر انگیختن احساسات تان شوند، متاسفانه باید بگوییم کاملا در این زمینه مایوس خواهید شد و بازی تنها با یک موسیقی زمینه ثابت ادامه خواهد یافت و حتی در نسخه دوم این بازی نیز شاهد تغییراتی در صداگذاری بازی نمی‌باشیم و در طولانی مدت نیز همین قضیه باعث دلسردی مخاطبین از بازی می‌گردد.

ایرادات فنی: اختلال در اجرای بازی در برخی گوشی های موبایل، سختی مِنوهای بازی و پیچیدگی آن ها برای مخاطب به دلیل استفاده از نمادهای غیرمعمول و موارد دیگری که عملکرد بازی را دچار اختلال کرده و نیاز به اصلاح و اعمال تغییرات فوری دارند.

با در نظر گرفتن زمان انتشار بازی متاسفانه به نظر می‌رسد هیچ میلی از سوی طراح بازی به ایجاد اصلاحات و رفع موارد یاد شده وجود ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا