بازی ها

نقد بازی | موجودات افسانه‌ای در «Story of Alcana»

Story of Alcana، ساخته‌ استودیو بازی سازی 4Games با سیستم عامل Android و iOS بوده و در سال 1396 عرضه شد. امتیاز بازی 4.7 و بیش از 20 هزار نصب فعال در بازار و بیش از 1 میلیون نصب را در گوگل پلی به ثبت رسانیده است.

استودیو بازی سازی 4Games یک استودیو موفق قبرسی است که با ساخت این بازی موفقیت های بسیاری را در جذب مخاطب و بازیکن در سطح بین المللی شده است و می‌توان از آن به عنوان یکی از استودیو های خوب بازی سازی چه در زمینه آثار و چه در زمینه معرفی و نشر بازی دانست. بسیاری از بازی سازان علاوه بر نشر آثار فراوان متاسفانه نمی‌توانند به میزان مطلوب بازخورد مخاطبان دست یابند اما Story of Alcana با وجودی که اولین تجربه استودیو 4Games می‌باشد، توانسته به بیش از 1 میلیون بازیکن دست یافته و با توجه به نظرات کاربران امتیاز خوبی را نیز کسب نماید.

ژانر: پازلی/ 3match 

داستان بازی

داستان بازی با یک اژدها به نام اسپارکی آغاز و بر محور اتفاقات مختلفی که در جنگل بزرگ رخ داده روایت می‌شود. وظیفه شما در بازی ساده است؛ با انجام مراحل و کنار هم قرار دادن جواهرات یک شکل در دسته های 3 تایی و یا بیشتر به حل پازل کمک کرده و مراحل را یکی پس از دیگری به پایان برسانید.

Alcana با وجودی که از سبک تفننی mach3 بهره برده است اما با این حال در کنار سیر اصلی بازی از داستان جذاب و پر پیچ خمی نیز بهره برده است.

داستانی آمیخته با سحر و جادو و قهرمانان افسانه ایِ شناخته شده، همچون قهرمان اصلی بازی با نام اسپارکی اژدها و یا یتی برفی.

داستان بازی با ملاقات دیگر قهرمانان افسانه ای که هر یک در گوشه ای از جنگل بزرگ قرار دارند، ادامه می‌یابد و اسپارکی با ملاقات این افراد و به پایان رساندن مراحل، داستان آنان را شنیده و از افسانه های مختلفی که در رابطه با اتفاقات جنگل جادویی هستند با خبر شود و به واقعیت های پنهان اتفاقات گذشته پی ببرد.

توجه بازی سازان به داستان و استفاده از این قضیه در هر بازی می‌تواند باعث جذابیت بیش از پیش و همچنین نقطه قوتی در بازی ها باشد که در این بازی نیز به این موضوع توجه ویژه ای شده و داستان جذاب و پر مخاطره ای، البته به شکل متن و نه تصویر، روایت شود.

قرار دادن داستان در متن بازی و برخلاف این بازی به صورت تصویری در بازی های ایرانی همچون گلپری نیز به چشم می‌خورند و اتفاق تازه ای در این عرصه به حساب نمی‌آیند اما گیرایی بیشتری در جذب مخاطب نسبت به روایت‌گری متنی داشته و باعث ایجاد ارتباط بیشتر بازیکن با شخصیت‌ها می‌شوند.

با تمام این سخنان همچنان وجود داستان می‌تواند باعث فاصله بزرگی در میان این بازی و بازی‌های دیگر که به داستان پردازی توجهی نداشته اند، به وجود آورد و این قضیه را به راحتی از محبوبیت این بازی در میان بسیاری از بازی های ساخته شده در این سبک مشاهده می کنیم و بدین شکل، تفاوت گیرایی در میان بازی های ساده و بازی های داستان‌دار مشخص می‌گردد.

نکات مثبت

طراحی زیبا و جذاب: طراحی زیبای محیط و همینطور قهرمانان از ویژگی‌های کم نظیر این بازی در این سبک به شمار رفته و در بازی شاهد صحنه ها و تصویرپردازی بسیار زیبایی می‌باشیم.

 صداگذاری مناسب: استفاده از صداگذاری ها و جلوه های صوتی جذاب در متن بازی، همچنین به کارگیری موسیقی نسبتا ملایم، جذابیت دو چندانی را به بازی بخشیده است.

تنوع مراحل بازی: استفاده از عناصر مختلف و بهره‌مندی از روش های جدید در ساخت پازل های پیچیده تر باعث گردیده است، احساس یک‌نواختی در بازی از بین رفته و هر مرحله جذابیت و سختی خاص به خود را داشته باشد.

نکات منفی

رنگ بندی به‌ شدت تیره: بسیاری از بازی ها به اصل رنگ بندی عناصر و محیط بازی، توجه کافی نشان نمی‌دهند؛ Story of Alcana نیز در توجه به این نکته مهم توجه کافی را نداشته و با وجودی‌که بازی از ساختار و المان های زیبایی ساخته شده با این‌حال بیشتر مناطق بازی از رنگ های تیره و تاریک تشکیل یافته اند که حتی با توجه به قصد مرموزتر نشان دادن فضای بازی نیز همچنان این تیرگی بیش از حد متعارف می‌باشد.

پوشش نامناسب کاراکتر مؤنث: با توجه به نوع پوشش و لباس های به کار رفته در شخصیت، متأسفانه سازندگان از ویژگی کاراکترهای مؤنث در راستای افزایش جذابیت بازی سوءاستفاده کرده اند که البته در بازی های خارجی به امری طبیعی بدل شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا