بازی ها

نقد بازی | «Outlast 2»؛ دین و جنون!

«Outlast 2»؛ عنوان یک بازی ویدئویی غیر ایرانی که توسط کمپانی رد بارلز و در پلتفرم های مایکروسافت ویندوز، پلی‌ استیشن، ایکس‌ باکس و نینتندو سوئیچ ساخته و منتشر شده‌ است.

Red barrels یک شرکت توسعه‌ دهنده بازی ویدئویی کانادایی است که در مونترآل قرار دارد. فیلیپ مورین، دیوید چتیونیف و هوگو دالایر، مؤسسین این شرکت در سال ۲۰۱۱ بودند که هر سه پیش از این در یوبی‌ سافت مونترآل فعالیت می‌‌کردند و همانطور که اکثریت بازیکنان اطلاع دارند، سری بازی‌ های اوت‌ لست از مهم‌ ترین بازی‌ های این شرکت می‌ باشد.

سبک: اول شخص / ترس و بقاء

بازی Outlast 2 یک بازی شناخته شده بین اهالی گیم، مخصوص دوستداران ژانر وحشت است. در این قسمت از نسخه دوم، داستان از این قرار است که شما به عنوان آقای بلیک همراه زوج خود یعنی خانم لین، برای تحقیق درباره به قتل رسیدن یک زن باردار با بالگرد، در حال سفر هستید که ناگهان سقوط می کنید. کاراکتر ما بعد از به هوش آمدن متوجه می شود که همسرش را نمی تواند پیدا کند و برای پیدا کردن او مجبور می شود به همراه دوست خوبش، یعنی دوربین همه کاره اش، به دل روستای شیطانی برود تا بتواند گمشده خودش را پیدا کرده و هر چه سریع تر گورش را از آنجا گم کند!

حین انجام این کار با دشمنان و اهالی شیطانی روستا رو به رو می شود و او باید برای زنده ماندن تلاش کند، خود را از آن ها مخفی کند و یا هنگام مواجهه، فرار را بر قرار ترجیح دهد. حالا نپرسید که چطور ممکن است بعد از سقوط از ۱۰۰۰ فیت همچنان زنده ماند؛ چون قرار است سوالات زیادی ذهن شما را درگیر کند!

در کل خوب است که بدانید که باید محکم به صندلی خود بچسبید و اگر از بازی های ترسناک لذت نمی برید و نمی توانید آن ها را ادامه دهید، از برداشتن دستتان از روی کلیدهای Alt + F4 خودداری کنید.

نکات بازی:

نکات مثبت

یکی از نکات قوت اصلی بازی، گرافیک خوب و ارائه عالی آن روی دستگاه بازی است که به خوبی می توانید حال و هوای بازی را به دست بگیرید و خودتان را جای بلیک عزیز بگذارید و حسابی بترسید.

صداگذاری این سبک از بازی تاثیر زیادی در لذت بردن از آن دارد. می توان گفت که Outlast 2 در این قسمت، خیلی عالی و بی نظیر عمل کرده؛ چرا که هم صداگذاری های بازی خیلی دقیق و زیبا بوده و به شکلی به نظر می رسد که انگار در کنار شما، اتفاقات بازی در حال رقم خوردن هستند و از طرفی صداگذاران کاملا آگاهی داشتند چگونه حس وحشت و ترس بیشتری به بازیکن القاء کنند.

زمان هایی وجود دارد که صدای موسیقی بازی قطع می شود و حس تنهایی عمیقی به مخاطب داده می شود. طراحی فضا و محیط بازی هم واقعا دلهره آور و عجیب است و با این حالت، گرافیک و ساختار محیط بازی، قطعا شما را می ترساند.

هوش مصنوعی بازی‌ هم یک تشویق ایستاده نیاز دارد؛ چرا که این دشمنانِ سیریشِ بازی به هیچ وجه نمی گذارند که به آسانی از دست آن ها فرار کنید و مخفی شوید. آنقدر خوب هستند که گاهی ترس شما را فرا می گیرد که چگونه آن ها متوجه نکات ریز بازی می شوند و سوال برایتان پیش می آید که آیا آن ها صرفاً توسط هوش مصنوعی بازی کنترل می شوند؟!

نکات منفی

از خشونت سطح بالای بازی هم بگذریم که واقعاً هیچ کم و کاستی ندارد و خشونت ۱۰۰ از ۱۰۰ را به نمایش می گذارد، ولی قسمت بد ماجرا آن جاییست که به سراغ کودکان و اطفال می رود و شما شاهد صحنه فجیعی هستید که برای کودکان اتفاق افتاده که در کمتر بازی‌ای این چنین صحنه هایی را شاهد بوده‌اید.

روند داستان بازی را احتمالاً بدانید و باید متوجه شده باشید که دشمنان شما یک‌ سری مردم شیطانی هستند، ولی آیا اطلاع دارید که آن ها چه کسایی بودند و چه چیزی باعث شده که چنین سرانجامی داشته باشند؟! 

این افراد مردمان دین دار مسیحی هستند که به نظر می رسد بسیار درگیر خرافات شده اند. در تمام قسمت های بازی شاهد علامت صلیب هستید. مردم به صلیب کشیده شده و علامت های شیطانی صلیب برعکس و حتی در مواردی کوهی از جنازه ها را مشاهده خواهید کرد که اگر کمی دقیق نگاه کنید، می بینید که به شکل یک صلیب در کنار هم قرار داده شده اند.

بازی

تمام این موارد ذهن شما را به سمت دین و مسیحیت معطوف می سازد‌ و به صورتی جلوه می کند که این سرانجام افراد دین‌دار است و آن ها در واقعیت به خاطر آموزه های دینی می توانند اینقدر خون‌خوار باشند و انسانیت در آن ها کشته شود!

از گذشته تا کنون تلاش‌های زیادی شده تا مردم را گمراه کرده و بگویند دین الهی، سازگار با مردم این زمانه نیست و مردم باید انسانیت داشته باشند، ولی مگر ادیان الهی غیر از توصیۀ به خیر و خوبی به یکدیگر می باشد؟ که حتی آن را می توان با اندکی تأمل به وسیله این عقل ناقص بشری درک کرد.

در مجموع می توان بازی Outlast 2 را یک بازی واقعاً وحشتناک دانست که تا مدتی ذهن شما را درگیر می‌ کند، ولی محتواهای غیر اخلاقی و ضد دینی بسیاری دارد که ممکن است باعث گمراهی مخاطب آن شود و صد البته خشونت فوق العاده زیادی نیز دارد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا