بازی ها

چرا آپارات گیم تعطیل می‌شود؟

محمدجواد شکوری مقدم، مدیرعامل هلدینگ صبا ایده (مالک آپارات ) در پی حواشی و هجمه‌های وارد شده بر سرویس آپارات گیم و پخش آنلاین بازی‌ها طی دو ماه گذشته، با انتشار یک ویدئو رسماً اعلام کرد که این سرویس از جمعه ۱۸ شهریور تعطیل، و تا انتهای سال میلادی جاری یک ماژول از یک پورتال گیم عربی خواهد شد. او ضمناً تأیید کرد که محتویات این سرویس در کانال‌های کاربران حفظ و هزینه‌های پرداخت شده بابت اشتراک و روبی نیز تا آخر شهریورماه بازپرداخت خواهند شد.

همچنین او خاطرنشان کرد:«همان‌طور که می‌دانید حدود دو ماه قبل، جناب آقای جبلی رئیس محترم سازمان صداوسیما در دانشگاه صنعتی شریف به حوزه گیم استریمینگ و آپارات گیم پرداختند و فضای آن را پر از محتواهای مستهجن و شیطان پرستی اعلام کردند. این میدان را به خودشان واگذار می‌کنیم. می‌توانند روی تلوبیون، سرویس استریمینگ راه‌اندازی کنند.»

همچنین افزود: «آپارات گیم از سال ۹۶ آغاز به کارکرد و طی ۵ سال با تلاش‌های شبانه‌روزی بهترین اعضای تیم فنی، به توسعه پرداخت. در یک سال گذشته، ۷۱ هزار گیم استریمر منحصربه‌فرد داشته‌ایم که برای نزدیک به ۲.۴ میلیون مخاطب تعاملی این و بیننده، محتوای آنلاین گیم تولید کرده‌اند. ما از کارکردن دست بر نمی‌داریم اما زمین‌بازی‌مان را عوض می‌کنیم. تقصیر ما نیست اگر اینجا درک درستی از این پدیده‌های جدید وجود ندارد. سرویس آپارات گیم تا انتهای سال میلادی جاری یک ماژول از یک پورتال گیم عربی خواهد شد. برند جدایی نخواهد داشت اما همچنان به توسعه‌اش ادامه خواهد داد.»

 صحبت های آقای جبلی رئیس محترم سازمان صداوسیما در مورد آپارات که گفته‌اند «در آپارات شیطان پرستی و تصاویر مستهجن وجود دارد» کاملاً درست است به‌طوری‌که خود استریمرهای معروف هم این مطلب را در مورد برخی پخش زنده‌های آپارات تأیید می‌کنند.

در واقع اصل این توجه کردن به پخش آنلاین بازی‌ها در آپارات، بسیار مورد تقدیر است واتفاقاً این  کار باید خیلی زودتر انجام می‌شد؛ چرا که تنها تعداد معدودی استریمرها آن هم به‌خاطر تعداد زیاد بازدیدکننده‌ای که داشتند مورد نظارت قرار می‌گرفتند. البته همین نظارت‌ها هم به همین خلاصه می‌شد که اگر مثلاً در یک بازی صحنه‌ای وجود داشت، استریمر وظیفه داشت تا آن را سانسور کند، در غیر این صورت پخش آنلاین او بسته می‌شد. اما سانسور کردن این صحنه‌های مستهجن در بازی‌ها عملاً بی‌تأثیر بود؛ چرا که تا شخص استریمر اقدام به سانسور کردن آن تصویر می‌کرد، مخاطب آن را مشاهده می‌نمود.

از طرفی در این پخش آنلاین‌ها، گیف دونیت های نامناسب وجود داشت که در عمده آن‌ها، فحش‌های رکیک و موزیک‌های مستهجن پخش می‌شد. این موزیک ویدئوها، به‌صورت مداوم در طول استریم، به نمایش درمی ­آمد و با گوش و ذهن مخاطب عجین می‌شد به‌طوری‌که عمده مخاطبان استریمرها، این گیف دونیت ها و موزیک ویدیوها را از بر هستند.

بدتر از آن، فحش‌های رکیک و الفاظ نامناسبی است که خود استریمرها به کار می‌روند و باتوجه‌به اینکه عمده مخاطبان این افراد هم بچه‌های کم‌سن‌وسال و نوجوانان هستند، به‌سرعت کوچک‌ترین رفتار این اشخاص را الگو خود قرار می‌دهند و آن را به‌عنوان کار صحیح در ذهن خود ضبط و ثبت می‌کنند.

از اینها که بگذریم، پوشش نامناسب استریمرهای خانم هست به‌طوری‌که برخی از آنها با تاب بروی پخش آنلاین حاضر می‌شدند!

اما بااین‌حال بستن و فیلترکردن آپارات گیم، پاک‌کردن صورت‌مسئله است چرا آنها از برنامه‌‌های توییچ یا یوتیوب هم برای استریم کردن استفاده می‌کنند و همین‌الان استریمرها در حال آموزش‌دادن به مخاطبان برای نصب فیلترشکن و چگونگی مشاهده پخش آنلاین در فضای توییچ و یوتیوب هستند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا