بازی ها

Muslim 3D برسی و نقد

بسم الله الرحمن الرحیم

یک شرکت آلمانی که از گروهی طراح و برنامه‌نویس تشکیل شده است چندی قبل، از انتشار بازی آموزشی و یا در واقع برنامه آموزشی در اپلیکیشن استیم که مخصوص کامپیوتر می‌باشد خبر داد. در سال 1397 نسخه موبایلی این بازی و یا اپ آموزشی برای پلتفرم موبایل منتشر شد و در حد دمو و آزمایشی روانه بازار شد و همچنان قسمت‌های زیادی از آن تکمیل نشده است. در گوگل پلی 1 میلیون بار دانلود را ثبت کرده و در کافه بازار 100 بار دانلود را برای خود رقم زده است.

ژانر: آموزشی/ 3D

داستان بازی 
این برنامه که بیشتر به عنوان آموزش از آن استفاده می‌شود و جنبه بازی و سرگرمی ندارد، برای آشنایی با مناسک حج و تمام اعمالی که شما باید در سفر زیارتی به مکه انجام دهید، طراحی و ساخته شده است و شرکت تولید کننده آن در آلمان می‌باشد. در نسخه موبایلی بازی، در قالب یک شخصی که به مکه سفر کرده ظاهر می‌شوید و با لباس احرام به جست و جو حوالی شهر مکه می‌روید.

در این بازی با تمامی اعمال و مناطقی از شهر مکه که مربوط به آن اعمال است به صورت سه بعدی آشنا می‌شوید. وقتی دست خود را روی صفحه می‌چرخانید می‌توانید دریچه‌هایی که به قسمت‌های مختلف شهر مکه اشاره دارد را به همراه نام آن منطقه ببینید و وقتی وارد آن می‌شوید به سمت آن محل سفر کرده و به صورت خیلی واقعی با آن آشنا می‌شوید.

در نسخه موبایلی این نرم افزار 3 منطقه عرفات، مسجد (کعبه) و منا را می‌بینید ولی در برخی قسمت‌های دیگر از بازی، مناطقی مربوط به وقایع تاریخی اسلامی مانند واقعه غدیر و موارد دیگر وجود دارد که به صورت دریچه‌های بسته به شما نشان داده می‌شود هنوز طراحی نشده و فقط در حد نام و نشان است. نسخه کامپیوتری این بازی در ماه مبارک رمضان 1401 وارد بازار شد و قیمت بالایی نیز دارد که به صورت خیلی کامل‌تر از نسخه موبایلی بوده و بیشتر شما را با وقایع آشنا می‌کند.

نکات مثبت بازی
این بازی می‌تواند به صورت کامل کودکان را با اعمال حج آشنا کند و هرچه نیاز است را به آنها بیاموزد. چون این آموزش با بازی همراه است فهم آن بسیار راحت‌تر است چرا که از نظر روان‌شناسی، آموزش همراه با سرگرمی تأثیر بیشتری از آموزش تنها دارد.

انصافاً طراحی فضای مکه و عرفات و منا عالی است. وقتی کاراکتر را روی صفحه تکان می‌دهید خود را در فضای واقعی تصور کرده و با عمق وجود درک می‌کنید.

نسخه کامپیوتری این بازی فضای کامل‌تری دارد و شما می‌توانید تمام اعمال مانند طواف، نماز، سعی بین صفا و مروه و کوه عرفات و… را ببینید. به هر قسمت که می‌رسید با کلیک بر روی آن علامت مشخصی تمام عمل را مشاهده می‌کنید و توضیحاتی پیرامون آن دریافت می‌کنید.

در کنار کعبه و به طور مثال با قرار گرفتن در نزدیکی حجرالاسود می‌توانید با کلیک بر روی علامت تعجب، قضیه حجرالاسود را متوجه شده و با روایتی درباره آن آشنا شوید.

نکات منفی 
این بازی طبق نظر اهل تسنن برنامه‌ریزی‌شده و مراسماتی از قبیل طواف حاجیان و نماز، طبق نظر اهل تسنن طراحی شده است. هیچ نشانی از شیعیان در بازی دیده نمی‌شود. اعمال حج برای تمام مسلمانان است در حالی که در این بازی، ما فقط مسلمانان اهل تسنن را می‌بینیم و هیچ نشانه یا نمادی از شیعیان دیده نمی‌شود.

یکی دیگر از نقاط ضعف این بازی آن است که تنها در چند مورد محدود به روایات اشاره شده است و متأسفانه خبری هم از ذکر روایات مربوط به حکمت‌های مناسک و معارف عمیق تر مربوط به حج نیست. به عنوان نمونه، ذیل حجرالاسود تنها روایتی در مورد خود سنگ آورده‌اند و به حکمت‌های مربوط به طواف و این سنگ مقدس اشاره نشده است. (البته نسخه موبایلی بازی به این صورت است و اطلاعات کاملی از نسخه بازی در دست نیست.)

در نسخه موبایلی تمامی اعمال پوشش داده نشده است و برخی موارد مثل تراشیدن سر و ناخن گرفتن و یا اعمالی مانند نگاه نکردن در آینه و نکشتن موجودات زنده و… اشاره نشده است .البته شاید بتوان بازی موبایلی آن را که فعلاً به صورت پیش نمایش و آزمایشی ارائه شده است را توجیه کرد اما نسخه کامپیوتری آن نیز به این موارد نپرداخته است.

کلام آخر
بازی‌های آموزشی یکی از بهترین قالب‌ها برای آموزش هستند. مثلا آموزش ریاضی یا آموزش نماز اگر در قالب بازی ارائه شود بسیار اثرگذارتر است و آموزش حج نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ اما متأسفانه شرکت‌های برنامه نویسی و یا بازی سازی داخلی توجه جدی نسبت به تولید چنین محصولاتی ندارند در حالی که مسائل مورد نیاز هر مسلمان شیعه‌ای باید در اولویت تولید قرار گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا